poniedziałek, 1 września 2014

1 września

1 września to dzień, kiedy uczniowie dość niechętnie i marudnie powracają do szkoły. Jednak 75 lat temu młodzież zamiast rozpocząć nowy rok szkolny musiała szykować się na wojnę…


Wczesnym rankiem, w piątek 1 września 1939 roku III Rzesza zaatakowała Polskę. Kilka minut po godzinie 4 rano z lotniska Nieder Ellguth wystartowało 29 bombowców nurkujących. O godzinie 4:40 rozpoczął się nalot na Wieluń, w wyniku którego 75% zabudowy miasta zostało zniszczone. O 4:45 niemiecki pancernik Schleswig-Holstein rozpoczyna ostrzał Westerplatte a wzdłuż granicy niemiecko-polskiej oddziały niemieckie wkraczają na terytorium Polski. Tak rozpoczął się największy konflikt zbrojny w historii świata.

Wojsławice i okoliczne tereny również nie uniknęły działań wojennych.
Po wybuchu II wojny światowej przez Wojsławice przechodziły liczne oddziały wojska polskiego ze składu Frontu Północnego idące z rejonu Chełma na południe, w stronę Zamościa i Tomaszowa, m.in. grupa operacyjna kawalerii gen. Andersa po walkach w rejonie Sawina. WMajdanie Ostrowskim 20 września 1939 roku stacjonowała 41 dywizja piechoty gen. W. Piekarskiego, przeprowadzając reorganizację.

25 maja 1940 Schutzstaffel rozstrzelało 12 osób a około 100 wywieziono do Niemiec. W trakcie II wojny światowej wymordowano całkowicie miejscową ludność żydowską. W 1942 roku nad rzeką Wojsławką rozstrzelano 100 Żydów. Na skutek zapruszenia ognia przez ukrywające się żydowskie dzieci płonie zabudowa między Synagogą a Krzyżówkami. Niemcy rozbierają fragment kolejki między Wojsławicami a Uchaniami.

W Wojsławicach powstała siatka AK i BCh. W 1941 roku zorganizowano we wsi komórkę organizacji komunistycznej „Czerwona Partyzantka” (1942 rok, działał oddział pod dowództwem „Jurka”). W okolicy działała również grupa partyzancka dowodzona przez Konstantego Mastalerza ps. Stary (bitwa pod Nowym Folwarkiem – czerwiec 1942, 10 kwietnia 1944 roku zniszczenie niemieckiego urzędu pocztowego, inne akcje: likwidacja posterunków policji, urzędów gminnych i mleczarni kontyngentowych). W 1943 roku, w akcji prowadzonej przez Witolda Fałkowskiego ps. Wik, zniszczono urząd gminny w Wojsławicach, spalono wykazy kontyngentowe i rozbito mleczarnię.

W 1944 roku odbywa się kolejna egzekucja Żydów, którzy zostali schwytani w bunkrze koło Starego Majdanu.

17 kwietnia 1944 roku oddziały Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i AL, pod dowództwem por. Witolda Fałkowskiego „Wika” i komendanta miejscowego rejonu AK, stoczyły bitwę o Wojsławice. W nierównym boju odpierają znacznie liczebniejsze wojska hitlerowskie i tym samym powstrzymują akcje pacyfikacyjną.


Wojsławice zostały wyzwolone 24 lipca 1944 roku przez oddziały 3 Armii Gwardyjskiej I Frontu Ukraińskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz