Miejscowości

Przyjrzyjmy się miejscowościom, które leżą na terenie gminy Wojsławice. Kolejność alfabetyczna.


CZARNOŁOZY
Podobno jest to jedna z najstarszych miejscowości w powiecie chełmskim. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1359 roku kiedy to wieś nosiła nazwę Cziemnełozy. Niespełna 100 lat później w 1443 roku funkcjonowała już nazwa Olchów a obecna nazwa prawdopodobnie została nadana w 1564 roku. 25 maja 1940 Schutzstaffel rozstrzelało z tej miejscowości oraz z pobliskich wsi Ostrów, Majdan Ostrowski i Wierzbicy 12 osób a około 100 zostało wywiezionych do Rzeszy.

HUTA
Huta Wojslawska – taką nazwę nosiła wieś w 1796 roku. Pod koniec XIX wieku funkcjonowała tam huta szkła oraz cegielnia. W latach 20-tych XX wieku otwarto tam szkołę podstawową. Na 3 lata przed wybuchem II wojny światowej na pobliskich polach odnaleziono grób z okresu neolitu. 15 lat po wojnie natrafiono na drugi podobny grób kamienny.

KUKAWKA
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1796 roku. Odkryto tutaj liczne umocnienia obronne świadczące o istnieniu w tym miejscu grodu. Sądząc po stopniu zachowania się konstrukcji palowej gród najprawdopodobniej uległ gwałtownemu pożarowi.

MAJDAN
Słowo „majdan” przyjęty przez Turków z języka perskiego oznacza obozowiska robotników trzebiących lasy. Większość wsi i osiedli o nazwach Majdan powstała w XVII – XIX wieku.

MAJDAN OSTROWSKI
Z 1796 roku pochodzi pierwsza wzmianka o miejscowości. Na terenie wsi natrafiono na gliniany garnek z monetami. W dwudziestoleciu międzywojennym swoją działalność prowadziło tutaj Stowarzyszenie Spożywców Wzmocnienie. Po wojnie, w latach 50-tych wieś przodowała w obowiązkowych dostawach zbóż.

NOWY MAJDAN
W pobliżu wsi występują liczne wąwozy i wzniesienia. W części zwanej Pohulanka znajdowało się wczesnośredniowieczne grodzisko datowane na VIII – X wiek. U podnóża wzniesienia wypływa źródło.

OSTRÓW
Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1444 roku zaś istnienie wsi potwierdzono w 1462 roku. II wojna nie ominęła tych terenów.  6 maja 1943 roku Niemcy zabili 3 osoby we wsi zaś 7 kolejnych zostało wywiezione na Majdanek.

PARTYZANCKA KOLONIA
Do 17 kwietnia 1944 roku wieś nosiła nazwę Wojsławice Kolonia. Tego właśnie dnia, w trakcie bitwy o Wojsławice, kiedy to partyzanci stawiali czoła liczniejszej armii niemieckiej i ukraińskiej wieś została spalona. Po odbudowie nadano jej nową nazwę, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

PUTNOWICE KOLONIA
Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1427 roku zaś w XV i XVI wieku na terenie Putnowic istniała parafia prawosławna.
W pobliskich lasach, niedaleko wsi Korytna znajduje się cmentarzysko kurhanowe, na którym rozsianych jest około 50 dużych dużych kopców – mogił z wczesnego średniowiecza.

ROZIĘCIN
Ponikło to pierwotna nazwa wsi, o której wspominano już w 1649 roku. W 1839 funkcjonowała już nazwa Rozencin. Tereny wsi to falisty teren poprzecinany malowniczymi wąwozami.

STARY MAJDAN I TROŚCIANKA
Obie wsie położone są w bardzo malowniczej okolicy z licznymi wąwozami. O Trościance wspominano po raz pierwszy w 1827 roku. Stary Majdan to dom Jakuba Wędrowycza – fikcyjnej postaci znanej z opowiadań Andrzeja Pilipiuka.

TUROWIEC
Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1430 roku. Ponad sto lat później – w 1564roku funkcjonuje nazwa Turowo. W dwudziestoleciu międzywojennym Turowiec był jedną z najmniejszych miejscowości. We wsi znajduje się cerkiew greckokatolicka, wpisana do rejestru zabytków 2 maja 1988 roku. W Turowcu, do kasaty unii, istniała parafia greckokatolicka, zamieniona później na prawosławną. Nowa parafia łacińska otrzymała ziemię pounicką. Istnieje także kościół narodowy. Z kolei pierwsza świątynia unicka była drewniana. Obecny kościół jest murowany - wybudowany w 1832 r. W II połowie XIX wieku kościół został powiększony. Aż do 1919 r. był to kościół prawosławny. Po II wojnie światowej oddano go katolikom. Ponadto w Turowcu znajdują się:
- cmentarz rzymskokatolicki
- cmentarz polskokatolicki
- cmentarz prawosławny

WITOLDÓW
Ta nieduża wieś znajduje się na zachód od Wojsławic, niedaleko rzeki Wojsławka. Nazwa wsi pojawiła się po raz pierwszy w 1893 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz