Zabytki i inne obiekty

UKŁAD URBANISTYCZNY WSI


Środek miejscowości zajmuje czworokątny rynek zabudowany zarówno drewnianymi jak i murowanymi budynkami. Dawniej rynek spełnia funkcję usługowo-handlowe. W chwili obecnej również spora część zabudowań przeznaczona jest na różnego rodzaju sklepy zaś środek zajmuje nowo wybudowany budynek ratusza. Rynek jest więc miejscem typowo handlowym natomiast ulice Wojsławic mają typowy, wiejski charakter. 

Południowa strona jeszcze na początku XXI wieku zabudowana była starymi kamienicami, które były jednak w opłakanym stanie i kilka lat temu zostały wyburzone.

Jeszcze kilka lat temu tak wyglądała południowa część rynku.
Zdjęcie Google Maps
A tak wygląda południowa część rynku obecnie.
Foto Lubię Wojsławice



Wschodnia strona rynku, przy kościele to głównie budynki mieszkalne, podobnie jak strona północna i część strony zachodniej. Cześć południowo-zachodnia przeznaczona jest na sklepy.

Zachodnia część rynku

Zachodnia część rynku

Południowa część rynku

Północna część rynku

Wschodnia część rynku

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA


Obecny Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła w Wojsławicach został wybudowany w latach 1595-1608. Wcześniej na terenie Wojsławic istniała drewniana świątynia – prawdopodobnie już od 1440 roku.
Murowany obiekt był kilkukrotnie niszczony przez pożary, uszkodzony także w czasie I wojny światowej. Obiekt był też wielokrotnie remontowany i rozbudowywany - przed 1648 rokiem, przed 1684 – dobudowano 2 kaplice, w latach 1714-1727, 1736, 1847, 1905-1915 – dobudowano 2 składziki od strony zachodniej, 1915 – dobudowano kruchtę kościelną.



Kościół w Wojsławicach.
Foto Lubię Wojsławice.


Obecny remont został rozpoczęty w 2011 roku. W chwili obecnej ukończono m. in. izolację ścian fundamentowych, remont rynien i rur spustowych oraz części dachu. Wymieniono również stropy, instalację odgromową oraz drzwi wejściowe do zakrystii. Remont obejmował także odnowienie drzwi frontowych i bocznych do kościoła. Powstały również nowe schody do zakrystii i wejścia bocznego. Przy wejściu do świątyni ułożono chodnik.



Kościół w Wojsławicach.
Foto Lubię Wojsławice.




Obecnie prowadzone są prace przy elewacji zewnętrznej kościoła obejmujących kaplice oraz pozostałą część elewacji wschodniej. Część frontowa została już odnowiona. Prace te mają zostać wykonane do 30 września 2014 rok. W planie jest jeszcze remont wnętrza świątyni, dzwonnicy i ogrodzenia. Zwłaszcza ogrodzenie wymaga remontu gdyż część parkanu otaczającego kościół rozsypała się – na niektórych zdjęciach widać brak części ogrodzenia.


Dzwonnica przy Kościele Parafialnym. Zapiski na jej temat pojawiały się w dokumentach już z 1763 roku. Pełniła także funkcję bramy na przykościelny cmentarz. Obecny wygląd zawdzięcza gruntownej przebudowie po II wojnie światowej.
Dzwonnica przy Kościele.
Foto Lubię Wojsławice.


CMENTARZ PARAFIALNY


Cmentarz, który znajduje się w obecnym miejscu (ul. Chełmska, obok drogi w kierunku Chełma) został założony w 1793 roku. Wcześniej zmarli byli grzebani przy kościele lub cerkwi. Część południowa była przeznaczona dla katolików zaś północna dla wyznawców obrządku wschodniego.

Główna brama cmentarza.
Foto Lubię Wojsławice.

Cmentarz w Wojsławicach.
Foto Lubię Wojsławice.


Na cmentarzu znajdują się groby unickie, prawosławne i katolickie z XIX i XX wieku. Od kilku lat Stowarzyszenie Miłośników Wojsławic podejmuje prace nad konserwacją najstarszych grobów.



STARA PLEBANIA


Budynek został wzniesiony w 1840 roku a po I wojnie światowej został przebudowany. Do czasu wystawienia nowego budynku plebani służył księżom. Obecnie stoi pusto i niszczeje.

Stary budynek plebanii.
Foto Lubię Wojsławice.



CERKIEW KAZAŃSKIEJ IKONY MATKI BOŻEJ

Cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej w Wojsławicach wzniesiona w latach 1771-1774. Początkowo z drewnianym przedsionkiem, przebudowana w 1841.

Cerkiew w Wojsławicach.
Foto Lubię Wojsławice.

DZWONNICA PRZY CERKWI


Murowany budynek z czerwonej cegły wzniesiono tuż przed I wojną światową. W obecnej chwili jest w bardzo zaniedbanym stanie.

Dzwonnica przy Cerkwi.
Foto Lubię Wojsławice.

MUROWANE KAPLICZKI PRZY DROGACH WYLOTOWYCH Z WOJSŁAWIC



Pięć kapliczek zostało ufundowanych przez Mariannę Potocką. Wybudowane Zostały w 1762 roku. Podobno według legendy miały chronić miasteczko przed klątwą rabina, który został skazany na śmierć i poćwiartowany.



Kapliczka św. Michała przy ul. Krasnystawskiej. 


Kapliczka św. Michała.
Foto Lubię Wojsławice.

Kapliczka św. Jana Nepomucena przy skrzyżowaniu ul. Uchańskiej i ulicą prowadzącą do szkoły.

Kapliczka św. Jana Nepomucena.
Foto Lubię Wojsławice.


Kapliczka św. Barbary przy ul. Grabowieckiej. W środku znajduje się drewniana figura z 1906 roku.

Kapliczka św. Barbary.
Foto Lubię Wojsławice.

Kapliczka św. Floriana przy ul. Uchańskiej. Znajduje się przy drodze wylotowej w kierunku Uchań i Hrubieszowa, obok jest skrzyżowanie i droga prowadząca na Hutę.

Kapliczka św. Floriana.
Foto Lubię Wojsławice.

Kapliczka św. Tekli przy ul. Chełmskiej. Znajduje się przy drodze wylotowej z Wojsławic do Chełma.

Kapliczka św. Tekli.
Foto Lubię Wojsławice.


SYNAGOGA W WOJSŁAWICACH


Budynek wybudowany prawdopodobnie w 1903 roku (inne źródła podają też 1890-94). W okresie międzywojennym wokół budynku stały zabudowania żydowskiej. Wraz z wybuchem II wojny światowej Synagoga została odebrana Żydom i zamieniona na magazyn. Gruntownie wyremontowana w latach 90-tych XX wieku. Obecnie mieści się tutaj tylko biblioteka. 

Jeszcze do niedawna w budynku funkcjonował Urząd Stanu Cywilnego oraz sala ślubów. Obecnie przeniesione do nowego Ratusza



Synagoga w Wojsławicach.
Foto Lubię Wojsławice.






POMNIK TADEUSZA KOŚCIUSZKI



Kamienny obelisk został wzniesiony w 1905 roku, pierwotnie na cześć cara Aleksandra II. Po I wojnie światowej w 1918 roku na jego cokole została ustawiona kamienna figura Tadeusza Kościuszki. Pomnik znajduje się niedaleko kościoła, przy ulicy Rynek.


Pomnik Tadeusza Kościuszki.
Foto Lubię Wojsławice.



DAWNY BUDYNEK SZKOŁY



Obiekt powstał w 1840 roku przy ul. Krasnystawskiej. Początkowo była to rosyjska szkoła - a po odzyskaniu niepodległości polska. Mieściła się tam sala lekcyjna oraz mieszkanie przeznaczone dla nauczyciela. Szkoła mieściła się tam do lat 20-tych XX wieku.

Obecnie budynek jest własnością prywatną i stoi pusty.


Budynek dawnej szkoły, ul. Krasnystawska.
Foto Lubię Wojsławice.






DOM SZEWCA FAWKI

Dom Szewca Fawki znajduje w Rynku, niedaleko ratusza i cerkwi. Powstał prawdopodobnie około 1925 roku.



W Muzeum Wsi Lubelskiej znajduje się rekonstrukcja tego obiektu.
C.D.N.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz